אבחון קונדילומה

כשאנחנו חולים במחלה מסוימת, חשים תסמינים כלשהם, שמים לב לשינויים גופניים או בריאותיים, אנחנו נפנה ככל הנראה אל רופא המשפחה שלנו, או רופא שמתמחה בתחום בו הורגש השינוי הבריאותי. ככל שהשינוי עצמו בולט או מפריע יותר, כך הסיכוי שנלך לרופא במהירות כדי לקבל אבחנה הוא גבוה יותר. כאשר מדובר על מחלות מין, אנחנו עשויים להתעכב בפנייה אל הרופא, עקב בושה או חוסר נעימות. במאמר הבא נסביר את כל מה שצריך לדעת על אבחון קונדילומה, אחת ממחלות המין השכיחות אצל גברים ונשים.

קונדילומה 

קונדילומה היא מחלת מין שעשויה להופיע גם אצל גברים וגם אצל נשים. הקונדילומה היא למעשה יבלת קטנה שעשויה להופיע באברי המין הנשיים והגבריים. היבלת הזאת היא בעלת מרקם בשרני ורך, כאשר הגודל שלה קטן מאוד. בחלק מהמקרים, אנשים שיש להם קונדילומה כלל לא שמים לב אליה.

קונדילומה יכולה להופיע על איבר המין הגברי ועל שק האשכים, או על השפתיים של איבר המין הנשי. גם אצל גברים וגם אצל נשים, קונדילומה עשויה להופיע באזור פי הטבעת. קונדילומה יכולה להופיע בצורה יחידה, או בצורה של כמה בליטות המפוזרות בסמוך זו לזו.

הגנה מוקדמת 

אם אין לכם קונדילומה ואתם קוראים את המאמר הזה, מוטב שתבינו כיצד ניתן להגן מפני אותן יבלות שעשויות להופיע בסמוך לאיבר המין שלכם או שלכן. הדרך הטובה ביותר להתמגנות היא באמצעות התחסנות. כמו כן, חשוב להשתמש בקונדום בזמן כיום יחסי מין ולהקפיד על בדיקת מחלות מיניות אחת לתקופה מסוימת, כל עוד אתם לא במערכת יחסים זוגית.

מדוע חשוב לאבחן קונדילומה?

קונדילומה לא מופיעה סתם ככה מעצמה. היא נגרמת עקב הדבקה בזנים מסוימים של נגיף הפפילומה. זה אומר שמי שנדבק בקונדילומה, הסבירות שהוא נשא של זן מסרטן של נגיף הפפילומה היא גבוהה יותר. הקונדילומה יכולה לחלוף מעצמה, אך היא גם עשויה להסתבך אצל נשים למשל למצב של סרטן בצוואר הרחם.

קונדילומה שלא מאובחנת 

למעשה, בחלק גדול מהמקרים, קונדילומה פשוט מחלימה מעצמה, מבלי שרופא אבחן אותה. אנשים רבים שיש להם קונדילומה, יכולים שלא לשים לב לכך בכלל, מכיוון שמדובר ביבלות שלא תמיד נמצאות באזור נגיש מבחינה ויזואלית.

כמו כן, היבלות הללו לא תמיד גורמות לתסמינים מיוחדים. מי שיש לו יבלת אחת קטנה, עשוי לחיות איתה מבלי לשים לב להימצאות שלה. אותם אנשים לא יפנו אל רופא ואם לא תהיה החמרה או סיבוך כלשהו, הקונדילומה יכולה לחלוף לבד, גם ללא טיפול מיוחד, אם כי מומלץ לפנות לרופא לקבלת טיפול כאשר יש מודעות לעניין.

הכרת התסמינים

חשוב להכיר תסמינים שונים של מחלות שונות, על מנת שאם תשימו לב לאותם התסמינים בעתיד, תוכלו לטפל בבעיה שלכם בצורה טובה יותר. התסמין העיקרי של קונדילומה הוא כמובן הופעה של בלוטות קטנות באיברי המין או בפי הטבעת. 

בנוסף, הבלוטות הללו עשויות ליצור גם גירויים או כאבים. אם אתם מרגישים כאב או גירוי באיבר המין באופן כללי, מוטב לפנות לרופא, אך אם תשימו לב לכאבים וגירויים במקומות עם בלוטות, ייתכן שמדובר בקונדילומה. 

אבחון אצל רופא 

אם יש חשש מצידכם שיש לכם או לבן או בת הזוג של קונדילומה, כדאי שתלכו לרופא. זה נכון שקונדילומה עשויה להוות עניין לא מהותי כל כך, אך זה דבר שיצטרך הרופא לקבוע. הוא יוכל לתת את הטיפול הטוב ביותר ואת המידע הדרוש להתמודדות. כמו כן, הוא יוכל מלכתחילה לאבחן אם מדובר בכלל בקונדילומה. 

במהלך בדיקה אצל רופא, הדבר הראשוני שהוא יעשה יהיה לבדוק מבחינה ויזואלית אם ישנם בלוטות שמופיעות במקומות בהם קונדילומה יכולה להופיע. הוא יתשאל את המטופל בגין יחסי מין שהוא קיים, מה שיוכל להעלות את החשד שמדובר במחלת מין.

ביופסיה 

אבחון של קונדילומה מתבצע במספר שיטות. ניתן לאבחן קונדילומה באופן וודאי באמצעות ביופסיה. זוהי בדיקה בה הרופא לוקח דגימה מאחת הרקמות של המטופל. הדגימה נשלחת למעבדה ושם ניתן להבין אם הוא סובל מחיידק או נגיף מסוים למשל.

שלילה של מחלות מין אחרות

בחלק גדול מהמקרים, המטופל או המטופלת יידרשו לבצע בדיקות נוספות, שאינן קשורות בהכרח לקונדילומה. המטרה של הרופא היא לשלול מחלות מין אחרות שהמטופל עשוי לסבול מהן.

בדיקת פאפ 

בדיקה זו מבוצעת בנשים שיש חשד שהן עם קונדילומה. בבדיקה הזאת הרופא משתמש במפסק, שבאמצעותו הוא פותח את הנרתיק. הוא מקבל גישה אל צוואר הרחם, האזור שבין הנרתיק אל הרחם, ולוקח משם דגימה לצורך האבחון.

בדיקת קולפוסקופיה 

ניתן לבחון את היבלות שנמצאות על איבר המין הגברי או הנשי באמצעות בדיקת קולפוסקופיה. בבדיקה הזאת, הרופא בוחן את אותן היבלות באמצעות מכשיר המגדיל את הראייה שלו, פי עשרות במידת הצורך. הבדיקה אינה פולשנית, כך שהיא לא מעוררת אי נעימות או תחושות לא נוחות, אך היא נחשבת למעט ארוכה יחסית.

מה היה לנו עד כה:
שתפו את המאמר!
שיתוף ב facebook
שתפו עם פייסבוק!
שיתוף ב twitter
שתפו עם טוויטר!
שיתוף ב whatsapp
שתפו עם ווצאפ!