הפלה בגרידה

הפסקת הריון יכולה להתבצע בצורות שונות, כאשר מה שקובע בדרך כלל את הדרך שבה הפעולה נעשית הוא השלב שבו ההיריון נמצא. אחת הדרכים להפסקת הריון היא גרידה, והיא דרך יעילה גם כאשר ההיריון נמצא במצב מתקדם. הפעולה הזו היא פעולה כירורגית, ולכן חשוב לבצע אותה רק בעזרת רופא מומחה. אנחנו כאן כדי לתת לכן את כל המידע הנדרש עליה.

הפלה

הפלה היא תיאור כולל למספר רב של פעולות כאשר המכנה המשותף של כולן הוא המטרה של הפסקת הריון. להפלה יכולות להיות סיבות שונות, אולם בכל מקרה יש מספר דרכים לבצע אותה. הדרכים יכולות להיות החל מנטילה של תרופות, וכלה בהליכים כירורגיים מורכבים יותר. באופן כללי ניתן לומר שככל שההיריון נמצא בשלב מתקדם יותר, כך ההפלה תכלול הליך רפואי מורכב יותר.

בחירת צורת הפלה

הבחירה של דרך ההפלה צריכה להיות בכפוף לשיקול דעת רפואי, כאשר המטרה העליונה היא כמובן שמירה על בריאותה של האישה עד כמה שניתן. הריון הוא אירוע מורכב, ובעת ההפלה עלולים להיות סיבוכים רפואיים שונים ולכן צריך להיערך לכך בהתאם. לא משנה באיזה הליך בחרתם, חשוב לבצע אותו תחת פיקוח רפואי הדוק, לרבות ביקורת רפואית לאחר השלמת התהליך.

בדרך כלל הפסיקה של רופאי הנשים ביחס לצורת ההפלה תהיה חד משמעית, וחשוב להבין שהבחירה הזו נעשית מתוך בחינה של כלל השיקולים הרפואיים שאותם אנחנו בתור מי שאינן מחזיקות בהשכלה רפואית לא תמיד יכולות להבין. זכרו שהרופאים עושים הכל כדי שאתן תצאו מתהליך בריאות ושלמות, ושההליך יבוצע בצורה הנעימה ביותר מהצד שלכן.

הפלה בגרידה

כאשר ההפלה נעשית בתחילת ההיריון אזי ניתן לבצע אותה בלי הליך כירורגי, שזה כמובן הדבר הרצוי ביותר מבחינה רפואית. בשלבים מתקדמים יותר של ההיריון ההפלה היא תהליך שדומה מאוד ללידה, ולכן אין באמת אלטרנטיבה. הפלה בגרידה רלוונטית בעיקר לשלבי הביניים בהריון. עם זאת, ישנם מקרים שבהם מבוצעת גרידה גם לאחר הפלה בצורה של לידה, כדי לנקות את הרחם.

שלבי הגרידה

כדי שתהיה אפשרות להוציא את העובר בצורה טובה, השלב הראשוני של הגרידה כולל הרחבה של הרחם. ההרחבה מתבצעת עוד לפני ההליך עצמו, כלומר יום קודם או מספר שעות קודם הגרידה יש להתחיל בהרחבה של הרחם. ההרחבה מתבצעת בצורות שונות, כאשר על פי משתנים שונים הרופאים קובעים מהי הדרך הבטוחה ביותר לבצע אותה.  

צום

בדרך כלל כמה שעות לפני ביצוע הגרידה יש להקפיד על צום מלא, כדי שההליך יוכל להתבצע בצורה תקינה. כמובן שההליך מתבצע בהרדמה מלאה, והאישה לא תרגיש שום דבר בעת ההליך. הרופא שיבצע את ההליך ייתן את ההנחיות המדויקות ביחס לצום. 

הפלה בשאיבה

החלק המרכזי של ההליך הוא שאיבת העובר החוצה דרך צוואר הרחם. השאיבה מתבצעת בעזרת אמצעיים מיוחדים, על מנת למנוע מצב שבו נגרם נזק לצוואר הרחם. לאחר ביצוע השאיבה הרופא יעבור לביצוע הגרידה, על מנת לוודא שלא נותרו שאריות בתוך הרחם. הגרידה מתבצעת על ידי מכשירים מיוחדים, שמוודאים שהרחם נותר נקי בסיומו של ההליך.

לעיתים מבדילים בין הפלה בשאיבה לבין הפלה בגרידה בכך שבהפלה בגרידה ההוצאה של העובר נעשית בעזרת כלי ולא על ידי שאיבה שלו החוצה. עם זאת, הגרידה היא תהליך הכרחי בשני המקרים על מנת לנקות את הרחם משאריות ההיריון.

לאחר הגרידה

לאור העובדה שהגרידה היא הליך כירורגי לכל דבר, חשוב לדעת שעלולות להיות תופעות לוואי שונות לאחריו. התופעות הללו לא מצביעות על בעיה בתהליך, אבל בכל מקרה כדי להתכונן אליהן בצורה הנכונה. התופעות הנפוצות הן דימומים וכאבי בטן בשל התכווצויות באזור הרחם. התופעות יכולות להימשך עד כשבועיים לאחר ביצוע הגרידה.

ביצוע גרידה על ידי רופא מומחה

בכל הליך רפואי, קיימת חשיבות רבה לבחירה של רופא מומחה ומנוסה. בהליכים כירורגיים הדבר הזה חשוב עוד יותר בשל המורכבות הרבה שמלווה הליכים כאלו. רופא מומחה יוכל להתמודד עם תרחישים שונים שיכולים לצוץ במהלך ההפלה, ולתת להם את המענה הטוב ביותר. בכל שאלה שיש לך חשוב שתפני על הרופא על מנת שתגיעי כמה שיותר שלווה ובטוחה לביצוע של הפלה בגרידה.

ביקורת

לאחר הגרידה יש להגיע לביקורת אצל הרופא שביצע אותה, בזמן שהוא ייקבע, כאשר בדרך כלל מדובר על כשבועיים מתום ההליך. הביקורת הזו חשובה במיוחד כדי לוודא שהרחם אכן נוקה בצורה הנדרשת ושלא קיימים זיהומים שמסכנים אותך. חשוב להתייחס לביקורת בתור חלק מהתהליך, על אף שהיא מבוצעת לאחר שהליך הגרידה למעשה הסתיים כבר.

השלכות פסיכולוגיות

הפלה היא תהליך מורכב מאוד עבור האישה שעוברת אותו, ולאחר הגרידה ייתכנו תחושות נפשיות קשות. חשוב לזכור שההחלטה שקיבלת היא לא החלטה קלה, ולא משנה מה היו הגורמים לה, הקשיים הללו מובנים. בכל מקרה מומלץ לפנות לייעוץ ותמיכה נפשית על מנת לאפשר לך להתמודד עם המצב בצורה טובה יותר.

לסיכום

הפלה בגרידה היא דרך שבה נעשית הפסקת הריון, ובמהלכה שואבים את ההיריון דרך צוואר הרחם ולאחר מכן מבצעים גרידה של דפנות הרחם כדי לנקות אותו באופן מוחלט. את הפעולה חשוב לבצע רק לאחר התייעצות עם רופא נשים מומחה, וההבנה שזוהי הדרך הרצויה ביותר להפסקה של ההיריון. לגרידה יש להתכונן מספר שעות מראש, והיא מבוצעת בהרדמה מלאה.

מה היה לנו עד כה:
שתפו את המאמר!
שיתוף ב facebook
שתפו עם פייסבוק!
שיתוף ב twitter
שתפו עם טוויטר!
שיתוף ב whatsapp
שתפו עם ווצאפ!