לידה פרטית

לידה פרטית ניתן לבצע במעט מאוד בתי חולים בארץ מכיוון שהדבר אינו מותר בבתי החולים הציבוריים.  בלידה פרטית מסכמים מראש עם רופא נשים ספציפי והוא שמלווה את היולדת לאורך כל הלידה בלי קשר לחילופי המשמרות הרגילים בבתי החולים. במאמר נרחיב לגבי מהי לידה פרטית, מה בינה לבין לידה טבעית ומהם היתרונות והחסרונות של לידה פרטית. על כל אלו במאמר שלפניכם.

כל סוגי הלידות

 ניתן ללדת בלידה פרטית, הן במועד מתוכנן בניתוח קיסרי והן בלידה רגילה תוך הקפצת הרופא שנקבע אתו בכל מועד כאשר זמן הלידה מגיע. שירות לידה פרטית יכול לתת מענה לכל סוגי הלידות, לידה טבעית או פעילה, לידה עם אפידורל, לידת עכוז, לידת תאומים ולידת ויבק. לידה פרטית מאופיינת ביחס אישי של רופא נשים מוכר ומוערך ובהתאם לתוכנית לידה מפורטת.

צוות מתחלף

הסיבה שגורמת לרבים להעדיף לידה פרטית קשורה למצב הרפואה הציבורית בישראל כיום ולרצון בחוויית לידה בהתאמה אישית לצרכי היולדת. צוותי חדרי הלידה בבתי החולים הציבורים עמוסים ועובדים במשמרות, כך שכאשר הלידה מתארכת היולדת עשויה לפגוש במהלך שהותה בחדר הלידה מספר מיילדות שונות ומספר רופאים שונים.

ביטחון אישי

התחלפות הצוותים היא רק בעיה אחת מיני רבים ברפואה הציבורית ומחלקות היולדות השונות גם צפופות יחסית ואינן מאפשרות את השקט ותחושת הביטחון והאינטימיות החיוניות ללידה אופטימלית. בלידה פרטית אתן יודעות מה אתן מקבלות מבחינת אנשי צוות מקצועיים והתאמה אישית לצרכים של היולדת כאשר בלידה שכזו הרופא שבחרת ללידה שלך נמצא שם רק עבורך.

דולה תומכת

ניתן להזמין לידה פרטית עם רופא מיילד ודולה המסייעת בהתמודדות עם הצירים ותומכת ביולדת לאורך כל הלידה, תוך שיתוף פעולה עם בן הזוג. בלידה פרטית מושם גם לעיתים דגש על שהייה ממושכת של התינוק על אמו במידה והיולדת מעוניינת בכך כאשר החשיבות של מגע עור לעור מקבלת את המקום הראוי לה.

עבודה משותפת

הדולה מלווה ותומכת, הן ביולדת והן בבן זוגה ועובדת בשיתוף פעולה עם הרופא והמיילדת לטובתה של היולדת ובן זוגה. הדולה מכינה את בני הזוג ללידה ועוזרת להם להבין את תהליך הלידה כולה תוך בנייה של תוכנית ללידה ועבודה משותפת על עיסויים, תנועתיות ונשימות. לדולה תפקיד חשוב  בעזרה ותמיכה במהלך הלידה עם כאבי הצירים  וההנקה הראשונית.

לידה טבעית

בלידה פרטית ניתן לתכנן מראש שהלידה תהיה טבעית ככל שניתן. לידה טבעית הינה חוויה  מרגשת, מעצימה, אישית ופרטית ובדרך כלל מובילה לשיעור סיבוכים קטן יותר ותוצאות טובות יותר עבור היולדת והתינוק. לידה טבעית הינה לידה במינימום התערבות רפואית וכזו שלא נעשה בה שימוש במשככי כאבים, תוך היענות של האם לאינסטינקטים הטבעיים של גופה.

לידת עכוז

לא תמיד האפשרות של לידה טבעית היא ריאלית ויש להתייעץ עם רופא נשים לגבי כל מקרה ספציפית. לידת עכוז היא לידה המתבצעת במקרה שעכוזו של התינוק מופנה כלפי תעלת הלידה. ברוב ההריונות העובר לקראת מועד הלידה מתהפך באופן טבעי, כך שראשו יהיה מופנה לעבר תעלת הלידה. עובר שלא התהפך עד לשבוע ה-37 של ההיריון בדרך כלל כבר לא יתהפך.

היפוך חיצוני

לידת עכוז נחשבת ללידה בעלת סיכון גבוה יחסית ויש חשיבות לבחירת הרופא המטפל ומומחיותו בתחום. ישנם מקרים בהם ניתן לבצע פעולת היפוך באופן חיצוני תחת מעקב אולטרא סאונד. בהליך זה יש צורך במתן תרופה מקדימה להרפיית הרחם ולאחר מכן הפעלת לחץ חיצוני שבאמצעותו הרופא מנסה לשנות את תנוחת העובר, על מנת שראשו יופנה אל עבר תעלת הלידה.

לידה לא טבעית

במידה ופעולת ההיפוך החיצוני אינה צולחת ניתן לבחור בין ניתוח קיסרי מתוכנן לבין לידת עכוז. ההמלצה המקובלת כיום במרבית המקרים היא להעדיף ניתוח קיסרי מכיוון שישנו סיכון מוגבר לפגיעה בעובר בזמן לידת עכוז נרתיקית. במרבית המקרים של מנח עכוז לא ניתן ללדת בלידה טבעית אך ניתן להתאים את הלידה באופן אישי, תוך בחירת הרופא באמצעות לידה פרטית.

לידת ויבק

מי שילדה בעברה בניתוח קיסרי אחד או אפילו שניים יכולה לעיתים עדין ללדת בלידה רגילה. לידה שכזו נקראת לידת ויב”ק. מרבית הנשים המנסות לידת ויב”ק בארץ מצליחות בכך אך ישנו סיכון לבקיעה של הצלקת וחשובה המומחיות של הצוות הרפואי ללידה תקינה. אחד הגורמים המרכזיים בהצלחת בלידת ויבק הוא המידה בה האישה עיבדה את הלידה הקודמת שלה.

לידה פרטית בבית

הלידה הפרטית ביותר מתבצעת בבית כמובן. לידה פרטית בבית מתנהלת בקצב של היולדת והילוד, תוך השגחה מתמשכת של מיילדת מקצועית ומנוסה. לידה ביתית מתוכננת כך שהיא תאפשר ליולדת ללדת בביטחון ולילוד להיוולד בקצב שלו אל תוך מים חמימים או ידיים עדינות. התינוק ממשיך לקבל את הדם מהשליה דרך חבל הטבור ללא צורך בהפרדה לטיפולים מיותרים.

סיכום לידה פרטית

לסיכום הנושא, ניתן לבצע לידה פרטית בבית עם מיילדת מוסמכת לכך או באחד מבתי החולים הלא ציבוריים המציע שירות זה עם רופא נשים לבחירתך. לידה פרטית אפשרית לכל סוג של לידה וניתן לבנות תוכנית לידה מפורטת בהתאם לרצון היולדת והפרטנר שלה. לידה פרטית עשויה לעלות לא מעט כסף וחשוב לבצע מחקר מקדים לשקול היטב אם יש לך הצדקה מבחינה פרקטית.

מה היה לנו עד כה:
שתפו את המאמר!
שיתוף ב facebook
שתפו עם פייסבוק!
שיתוף ב twitter
שתפו עם טוויטר!
שיתוף ב whatsapp
שתפו עם ווצאפ!