מומי רחם

מומי רחם הינם מצבים מולדים אשר בדרך כלל נעדרי תסמינים ומרבית הנשים הסובלות ממומי רחם, כלל אינן מודעות לפגם ברחמן. בדרך כלל האבחנה של מום ברחם נעשית בעקבות בירור רפואי בשל, לידות מוקדמות, הפלות חוזרות או אי פריון. במאמר זה נרחיב לגבי מומי רחם נפוצים, האופן בו הם עלולים להקשות על הפריון וההיריון, כמו גם אפשרויות הטיפול במי שסובלות מהם.

הרחם – מקום היצירה של חיים

בשנים האחרונות נעשתה התקדמות עצומה בתחום הפריון, תוך שיפור ההבנה של המדע והרפואה לגבי כלל התהליכים הפיזיולוגיים הקשורים בהריון. למרות כל החידושים האחרונים ברפואת הפריון, הרחם הנשי נותר גם כיום, האיבר המרכזי הנדרש ליצירת חיים חדשים וטרם הומצא לו תחליף. רחם תקין חיוני להשתרשות מוצלחת של העובר ולהתפתחותו כראוי.

גורמי הפרעה במבנה הרחם

הפרעה במבנה הרחם עלול לנבוע מבעיות נרכשות או כתוצאה ממומי רחם מולדים. ההפרעה במבנה הרחם עלולה להקשות על היכולות להרות באופן טבעי, לגרום להפלות חוזרות ולהביא לסיבוכי הריון כמו לידה מוקדמת, מצגים לא תקינים של העובר בלידה, אי ספיקה של צוואר הרחם. הפרעה במבנה הרחם כתוצאה ממום מולד מצריכה במקרים רבים ניתוחים קיסריים.

תהליך התפתחות הרחם

הרחם נוצר משני חלקים נפרדים אשר מתחברים באופן טבעי במהלך החיים העובריים. הפרעה בתהליך זה יכול להוביל ליצירה של רחם עם שני גופי רחם נפרדים, ובעגה המקצועית רחם כפול. כאשר חלל הרחם נותר חצוי במרכז והוא לא נחלק לגופים נפרדים נוצר רחם דו קרני. כאשר מחצית אחת של הרחם לא התפתחה ייוצר רחם חד קרניי אשר מתחבר רק לחצוצרה אחת.

מומי רחם קשים לטיפול

מומי רחם כמו, רחם כפול, חד קרני ודו קרני גורמים לסיבוכי הריון, לידות מוקדמות והפלות חוזרות. אין כיום טיפול יעיל ובטוח לתיקון מומים אלו ובמקרים מסוימים הרופאים ימליצו על קשירה של צוואר הרחם ומעקב הריון קפדני. מום רחם קל יותר מאלו הוא הימצאות מחיצה בחלל הרחם והוא מום הרחם השכיח ביותר כיום בקרב נשים.

ניתוח להסרת מחיצה ברחם

כאשר המחיצה עמוקה במקרים רבים הטיפול המומלץ יהיה להסיר את המחיצה בניתוח לצד טיפול אסטרוגני. ההליכים הניתוחיים לטיפול במחיצה הרחמית כוללים סיכונים בפני עצמם כגון דימום, נקב, הידבקויות תוך רחמיות, זיהום, ופגיעה ברירית הרחם. חשוב לקחת בחשבון את הסיכונים בהליך מול הרצון להצליח להשלים הריון מורכב, כאשר ההחלטה הסופית היא אישית.

טיפול ברחם צר ולא מפותח

מום רחמי שנפוץ בקרב נשים שנחשפו לתרופה דיאתילסטילבסטרול בהיותן עוברות הוא רחם בצורת האות T. מדובר על חלל רחם שלא התפתח כראוי והוא צר, מעוות ומקוצר. נשים הסובלות ממום רחמי זה חוות, שיעור הריונות חוץ רחמיים גבוה, הפלות רבות בשליש הראשון ולידות מוקדמות. הפתרון הטיפולי המומלץ הוא ניתוח כירורגי לתיקון חלל הרחם בהיסטרוסקופיה.

שרירנים לא מזיקים

ישנם מומי רחם שנוצרים בגלל הפרעות משניות ברחם ואינן מולדות כמו המומים שסקרנו קודם. מדובר על התפתחות שרירנים ופוליפים בדופן הרחם הגורמים לעיוות המבנה התקין של הרחם. שרירן הוא גידול שפיר הנפוץ בקרב לא מעט נשים בגיל הפריון ולרוב הם לא פוגעים באיכות החיים שלהן. כל עוד השרירנים אינם בולטים לתוך החלל הם לא יפגעו בפריון או במהלך ההיריון.

טיפול בשרירנים בולטים

עם זאת, כאשר מתפתחים שרירנים שבולטים מדופן הרחם הם יכולים להיות מום רחמי הפוגע בפוריות. במקרים רבים הם יכולים לגרום לדימום וסתי מוגבר. אבחנת שרירנים בולטים בחלל לרוב נעשית במסגרת בירור אי פריון ומתבצעת באמצעות צילום רחם, אולטרסאונד וגינלי, או בדיקה היסטרוסקופית.  הטיפול המומלץ הוא כריתת השרירנים בהיסטרוסקופיה ניתוחית.

רקמה צלקתית בחלל הרחם

מום רחמי לא מולד נוסף יכול להיווצר מהידבקויות תוך רחמיות. המום מופיע בתור רקמה צלקתית בחלל הרחם. ההידבקויות יכולות להיות תוצאה של התערבות תוך רחמית קודמת, כמו גרידות שנעשו לצורך הפסקת הריון עבר או כתוצאה מזיהום תוך רחמי. במקרים רבים, הרופא המטפל ימליץ על הסרת ההידבקויות והרקמה הצלקתית באמצעות ניתוח היסטרוסקופי.

אבחון וטיפול במומי רחם

קיימת חשיבת רבה באבחון מדויק של מומי רחם בקרב נשים שסובלות מאי פריון וסיבוכי הריון כגון, הפלות חוזרות ולידות מוקדמות. האבחנה הראשונית נעשית לרוב באמצעות בדיקת על שמע או צילום רחם. ההיסטרוסקופיה נחשבת כיום לגישה האבחונית והטיפולית היעילה ביותר במומי רחם. במקרים רבים ניתן לבצע ניתוח היסטרוסקופי במסגרת אשפוז יום קצר של מספר שעות.

אולטרסאונד בתלת ממד

כיום מתרחב גם השימוש באולטרסאונד תלת ממד. אולטרסאונד של הרחם מאפשר לאבחן מומי רחם והפרעות אחרות במבנה חלל הרחם. הבדיקה אינה פולשנית, אינה כרוכה בכאב ובתוך הליך קצר ניתן להגיע לאבחנה בעלת דיוק גבוה. במקרים רבים בדיקה זו יכולה להחליף הליך פולשני יותר כמו, היסטרוסקופיה בו מוחדר מכשיר אופטי לצוואר הרחם, על מנת לאתר את המומים.

בריאות האישה במוקד

לסיכום הנושא, במאמר זה עסקנו במומי רחם מולדים כמו, רחם כפול, רחם חד קרני, רחם דו קרני, מחיצה ברחם ורחם צר. בנוסף הרחבנו לגבי מומים נרכשים כמו שרירנים ורקמה צלקתית. כפי שציינו, הפרעות במבנה הרחם על רקע מומי רחם מולדים או נרכשים יכולים לפגוע בבריאות האישה, פריונה וביכולת להשלים הריון וללדת תינוק בריא. לכן חשוב לאבחן ולטפל במומי רחם.

מה היה לנו עד כה:
שתפו את המאמר!
שיתוף ב facebook
שתפו עם פייסבוק!
שיתוף ב twitter
שתפו עם טוויטר!
שיתוף ב whatsapp
שתפו עם ווצאפ!