רופא נשים

הביקור אצל רופא נשים נעשה לצורך מעקב ובדיקות היריון, בדיקות שגרתיות, התאמת אמצעי מניעה, טיפולי פוריות,  תסמיני גיל המעבר ועוד. בעבודתו היומיומית הרופא נדרש לבצע מגוון הליכים ופרוצדורות והנפוצה שבהם הוא בדיקה גינקולוגית. במאמר זה נציג חלק מהמצבים, הבעיות והפרוצדורות הנפוצות בתחום זה. בין היתר נפרט לגבי הבדיקה הגניקולוגית השגרתית, מעקב הריון, בעיות בווסת, זיהומים שונים, הליכים כירורגים ועוד.

תחום ההתמחות של רופא נשים

תחום ההתמחות של רופא נשים הוא רפואה גניקולוגית העוסקת במערכת הרבייה הנשית. גניקולוגים מטפלים במחלות של מערכת הרבייה הנשית לרבות בנרתיק, ברחם ובשחלות. מערכת הרבייה הנשית רגישה לדלקות, זיהומים ומחלות מין ויכולים להתפתח בה גם גידולים שפירים וממאירים שונים. טיפול מוקדם ברפואה הגניקולית חיוני למניעת מצבים מורכבים בהמשך.

בדיקה גניקולוגית שגרתית

בדיקה גניקולוגית בדרך כלל כוללת שני שלבים. בשלב הראשון רופא נשים בוחן ויזואלית את אזור העריה, הנרתיק וצוואר הרחם, תוך שימוש במכשיר הספקולום. מדובר באביזר פלסטיק חד פעמי וסטרילי שמשמש לפיסוק דפנות הנרתיק, על מנת לאפשר לרופא להתבונן בהן, כמו גם בצוואר הרחם בשלב זה של הבדיקה.

השלב השני של הבדיקה הגניקולוגית מתבצע ידנית. בשלב זה הרופא מחדיר שתי אצבעות מידו האחת לתוך הנרתיק ונוגע בצוואר הרחם, על מנת להנגיש אותו אל ידו השנייה ולמשש את הרחם דרך דופן הבטן. באופן דומה במידת הצורך מבוצעת בדיקה ידנית של החצוצרות והשחלות שמשני צדי הרחם.

בדיקת אולטרסאונד

במקרים רבים הרופא יבצע בדיקת אולטרסאונד בטנית או נרתיקית לשם קבלת מידע נוסף. במהלך ביצוע האולטרסאונד, רופא נשים משתמש בג'ל על מנת לשפר את איכות התמונה המתקבלת. מכשיר האולטרסאונד למעשה סורק עם המתמר או באופן חיצוני, כאשר הוא מוצמד לדופן הבטן או באופן פנימי, תוך החדרתו לתוך הנרתיק בהתאם לסוג הבדיקה הנחוצה.

מעקב הריון

תחום חשוב בו רופא נשים עוסק רבות הוא מעקב הריון. את המעקב יש להתחיל כבר בשליש הראשון של ההיריון ועליו לכלול כארבעה מפגשים נוספים בחלונות זמן מוגדרים לאורך ההיריון ומפגש נוסף בסמוך למועד הלידה. מעקב ההיריון נועד לבחון את מצבה הבריאותי של האישה ואת מצב התפתחותו של העובר, על מנת שלא לסכן את חיי האם והעובר.

בעיות במחזור

במקרים רבים מטופלות מגיעות אל רופא נשים עבור בעיות הקשורות במחזור הווסת. הדבר יכול להיות בעקבו היעדר של המחזור, מחזור לא סדיר, מחזור  המלווה בכאבים מרובים ומחזור עם דימומים מרובים. במקרים אלו נדרשת אבחנה של גורמי הבעיה והטיפולים הגניקולוגיים עשויים להיות באמצעות טיפולים תרופתיים, הורמונליים ועוד.

זיהומים בנרתיק

תחום נוסף בו רופא שנים עוסק רבות הוא אבחון וטיפול בדלקות, פטריות זיהומים וחיידקים. נשים רבות סובלות מזיהומים בנרתיק אשר במקרים רבים גורמים להפרשות וגירוי המלווים בכאבים, תחושות צריבה וגרד. קיימים סוגים של זיהומים נרתיקיים וישנה חשיבות לאבחן מהו סוג הזיהום בכל מקרה, על מנת להעניק למטופלת את הטיפול המתאים.

חיידק או פטרייה

אחד הזיהומים הנפוצים ביותר בנרתיק הוא וגינוזיס חיידקי. זיהום זה זה מביא לשינוי של הרכב החיידקים בנרתיק ומתאפיין בהפרשות ובריח לא נעים מהנרתיק. נשים רבות סובלות מדלקת נרתיק פטרייתית הגורמת לגירוי מקומי וכאבים, כמו גם הפרשות גבינתית לבנה. הטיפול בדלקת נרתיקית תלוי בסוג הזיהום.

כאשר מדובר בקנדידה, רופא נשים עשוי להציע טיפול בנרות או משחה באופן נרתיקי. במקרים מסוימים כאשר מדובר בבעיה חוזרת הרופא עשוי להציע גם טיפול אנטיפטריתי דרך הפה. כאשר הזיהום בנרתיק נגרם מחיידק הגרדנרלה, הטיפול הנפוץ הוא אנטיביוטיקה ופרוביוטיקה לנרתיק.

כירורגיה גינקולוגית

תחום נוסף ברפואת נשים אשר בעבורו רופא נשים נדרש להכשרה והסמכה ייחודיים הוא כירורגיה גניקולוגית. בתחום זה נכלל הליך היסטרוסקופיה אבחנתית של חלל הרחם, על מנת לאבחן בעיות הקשורות לאי-פריון כמו, מומים במבנה הרחם והידבקויות ברחם. במקרים רבים יש צורך בהליך היסטרוסקופיה טיפולית לתיקון המומים או הסרת מיומות ופוליפים.

ביופסיה של צוואר הרחם

הליך נוסף שלא כל רופא נשים יכול לבצע ויש צורך בהסמכה כירורגית הוא ביופסיה של צוואר הרחם. בדיקה זו נדרשת כאשר עולה חשד לסרטן צוואר הרחם ולאחר קבלת תוצאות של משטח צוואר הרחם. במהלך ההליך נלקחת דגימה של תאים מרקמת צוואר הרחם, על מנת לבדוק אותם פתולוגית במעבדה.

מציאת רופא נשים

כאשר מחפשים רופא נשים חשוב לעשות שימוש במקורות מידע פיזיים ודיגיטליים ולקבל המלצות של מטופלות אחרות. הדבר חשוב במיוחד בגלל החשיבות של הרגישות ולא רק המקצועיות שכה חשובים לקבלת מענה מיטבי בתחום זה. ניתן לשאול מכרים וחברים בסביבת המגורים ולהיכנס לקבוצות ייעודיות בפייסבוק על מנת לקבל המלצות על רופאים טובים.

כימיה ופתיחות

מי שחשה בושה או מבוכה מול רופא גבר, יכולה למצוא כיום רופאות נשים מקצועיות ובעלות מומחיות ברמה הגבוהה ביותר. בכל מקרה הדבר החשוב ביותר הוא שכבר בביקור הראשון המטופלת תחוש כימיה בסיסית עם הרופאה או הרופא ושהיא תרגיש בנוח לענות בפתיחות על כל שאלות של הגורם הטיפולי גם כאשר הן פרטניות ואישיות.

רופא טוב לטיפול מיטבי

לסיכום הנושא, מרבית המטופלות מגיעות אל רופא נשים לצורך בדיקות שגרתיות, מעקב ובדיקות היריון, תסמיני גיל המעבר, התאמת אמצעי מניעה, טיפולי פוריות ועוד. הביקור וההליכים במהלכו יכולים לעורר אי נוחות, לחץ ודאגה. לכן חשוב למצוא רופא או רופאה רגישים ומקצועיים שיתנו מענה מיטבי בתחום החשוב והקריטי לבריאות האישה.

מה היה לנו עד כה:
שתפו את המאמר!
שיתוף ב facebook
שתפו עם פייסבוק!
שיתוף ב twitter
שתפו עם טוויטר!
שיתוף ב whatsapp
שתפו עם ווצאפ!