היסטרוסקופיה אבחנתית

המילה היסטרוסקופיה יכולה להבהיל אתכם אך אין ממה להיבהל. היסטרוסקופיה אבחנתית היא פעולה שבמהלכה מחדירים אל הרחם בפעולה פולשנית זעירה סיב אופטי דק דמוי צינורית עם אור בקצה דרך נרתיק האישה . 
כך ניתן לאבחן בעיות מסוימות בחלל הרחם כגון הימצאות פוליפ  או שרירן בחלל הרחם שאריות הריון שלא יצאו במהלך הלידה או לאחר גרידה אחרי הפסקת הריון. במהלך הבדיקה ניתן להעריך את מבנה הרחם ותצורתו הפנימית – רחם עם מחיצה , רחם דו קרני חד קרני, הידבקויות בחלל הרחם וכו'…


מי צריכה היסטרוסקופיה אבחנתית?

מצבים רבים יכולים להצריך היסטרוסקופיה כאשר עולה חשד למצב לא תקין ברחם בבדיקת אולטראסאונד שמדגים מבנה של פוליפ, שרירן, שארית הריון וכו' ובמצבים כגון דימומים לא סדירים וחשד לממאירות ברחם, רופא הנשים יפנה את האישה לבצע את הפרוצדורה האבחנתית. רק ההיסטרוסקופיה האבחנתית יכולה להיות מדויקת ולהגיד בדיוק מה הבעיה ולהוביל את הרופאים להמשך טיפול מועיל ומדויק. אחרי הפלה או לידה יכול לעלות חשד שנשאר חומר הריוני או שלייתי ברחם.

חומר זה יכול להוות בעיה וליצור זיהום בהמשך ולכן יש לבצע אבחנה מדויקת כדי לשלול או לאשש אותה ולטפל בה לפני שייגרם נזק נוסף. גורם נוסף לביצוע הפרוצדורה הוא חשד לשרירן (מיומה) שבולט בתוך הרחם. בדרך כלל הסימנים יהיו דימום לא סדיר או דימום וסתי מוגבר. בכל מצב שיש צורך לבצע שינוי במבנה הפנימי (הפרדת הידבקויות / הסרת מחיצה) של הרחם או כשישנה בעיה ברירית הרחם, ההיסטרוסקופיה האבחנתית מתבקשת. רק פרוצדורה זו יכולה לתת את המידע המדויק לגבי המשך הטיפולים.

כיצד מתבצעת הפרוצדורה?

הפרוצדורה מתבצעת במרפאה, ללא צורך בהרדמה או בהכנה מיוחדת. ורצוי במחצית הראשונה של המחזור החודשי מיד לאחר סיום הדימום הוסתי,  כאשר הרופא מחדיר לנרתיק ומשם דרך צוואר הרחם צינורית דקה בקוטר של עד שלושה מילימטרים ובתוכה נמצא הסיב האופטי.

דרך הצינורית מוזלפת תמיסה פיזיולוגית, התמיסה הזו הכרחית כיוון שהיא מרחיקה את דפנות הרחם זו מזו (כמו ניפוח בלון) וכך הרופא יכול להתבונן ולהתרשם מחלל הרחם  בקלות. אחרי כשתיים שלוש  דקות ניתן לראות את הממצאים על המסך שנמצא מול הרופא והמטופלת, כאשר הסיב האופטי משדר תמונה נוחה וברורה. אציין כי בטכניקה המודרנית אין צורך בשימוש במפסק הנרתיק ובכך לחסוך אי נוחות וכאב המוכר לכל אישה בביקורה אצל הגינקולוג.
הפעולה כולה קצרצרה – כאמור כ 3 דקות ובעין מנוסה ניתן לאבחן בדיוק רב את הפתולוגיה ולתכנן את השלב הבא.


האם היסטרוסקופיה אבחנתית היא פרוצדורה כואבת?

נשים רבות מפחדות מהפרוצדורה הזו כמו מכל פרוצדורה פולשנית אחרת אך המכשור  החדיש שמשתמשים בו בעת הזו הפך להיות דק יותר ומאפשר ביצוע הפעולה ללא כאב כלל.
אם כי תיתכן תחושת אי נוחות בבטן התחתונה בתחושה שמזכירה כאבי מחזור אך למספר דקות בלבד. הבדיקה מתבצעת ללא הרדמה טשטוש או צורך בהכנות מיוחדות.

האם ייתכנו סיבוכים?

כמו בכל פרוצדורה רפואית סיבוכים תמיד אפשריים אך בהיסטרוסקופיה אבחנתית הסיכוי נמוך מאוד. הסיבוכים האפשריים הם זיהום, דימום ובמקרים מסוימים ונדירים ביותר ניקוב של דופן הרחם או פגיעה באיברים פנימיים. הפעולה מתבצעת בהסתכלות ישירה של הרופא ע"ג מסך פלזמה דבר המאפשר למטופלת להיות שוטפה לבדיקה אם חפצה בכך, חשוב לבחור את המקום בו עוברים את הטיפול בקפידה למזער את הסיכויים.

מה היה לנו עד כה:
שתפו את המאמר!
שיתוף ב facebook
שתפו עם פייסבוק!
שיתוף ב twitter
שתפו עם טוויטר!
שיתוף ב whatsapp
שתפו עם ווצאפ!